Menu

Monika z piekarnika

Kulinarne zmagania młodej matki

Lody o smaku słonego karmelu

monikapiecze

Bardzo się ucieszyłam, że ostatnimi laty ten smak rozpowszechnił się w wielu lodziarniach. Pierwszy raz jednak jadłam je z własnej zamrażarki. Mimo, iż można zjeść podobne lody w różnych miejscach, ten przepis jest moim zdaniem najlepszy - własnie te lody smakują mi najbardziej. Być może spowodowane jest to tym, że sama dozuję ilość soli i wybieram takie proporcje, które mi odpowiadają. Tak długo próbuję, aż uzyskam ten wymarzony smak, gdyż lody te niezmiennie kojarzą mi się z cukierkami Werter's Original.

Przepis pochodzi ze strony mojewypieki.pl, ja dodałam tylko orzeszki w karmelu (lubię, jak czasem coś chrupnie). Lody mają wielki atut - nie wymagają maszyny. Są dosyć łatwe i szybkie w przygotowaniu. Zatem moi mili - zróbcie sobie miejsce w zamrażarce i do dzieła!

lody_sony_karmel_22

Składniki:

  • 200 g cukru
  • 500 ml pełnego mleka (3,2% lub więcej)
  • 1/4 do 1/2 łyżeczki soli morskiej (u mnie - himalajska)
  • 250 ml śmietany kremówki 30 lub 36% 
  • 5 dużych żółtek
  • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii

 

1. Cukier wsypujemy do szerokiego garnka i karmelizujemy na wolnym ogniu. Nie mieszamy, tylko kiedy zacznie zmieniać kolor, potrząsamy garnkiem. Staramy się uzyskać jak najciemniejszy odcień, ale nie przypalamy (przypalony karmel jest gorzki). Potem zalewamy mlekiem (ostrożnie, bo reakcja może być gwałtowna). Stawiamy na wolnym ogniu i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się karmelu w mleku.

 

lody_sony_karmel_2

lody_sony_karmel_4

 

2. Mleko karmelowe lekko podgrzewamy. W tym czasie w misce ucieramy żółtka. Następnie gorącym, ale nie gotującym się mlekiem hartujemy żółtka, czyli powoli dolewamy mleko do żółtek cały czas mieszając.

 

lody_sony_karmel_5

 

 

3. Mieszankę przelewamy z powrotem do garnka i mieszając łyżką doprowadzamy do zgęstnienia (krem powinien pokrywać łyżkę) [na zdjęciu początkowa faza].

 

lody_sony_karmel_7

 

4. Gotowy karmelowy krem angielski przelewamy (dla pewności przez sitko) do śmietanki. Całość mieszamy i - najważniejsze - solimy. Radzę dozować sól stopniowo, aby nie przesadzić.

 

lody_sony_karmel_10

lody_sony_karmel_11

lody_sony_karmel_12

 

 5. Masę lodową przelewamy do pojemnika i zamrażamy. Co kilka godzin można przemieszać, wtedy rozbijemy kryształki lodu i wyrównamy temperaturę całości. Podczas jednego z takich przemieszań, kiedy lody lekko zaczną się już mrozić, można dodać coś chrupkiego (ciasteczka, orzeszki, pokrojoną czekoladę). Ja dodałam orzeszki ziemne w karmelu, które zostały mi po innych wypiekach.

 

lody_sony_karmel_13

 

Lody bardzo dobrze smakują też z sosem czekoladowym.

 
lody_sony_karmel_17

lody_sony_karmel_20

 

Smacznego

 

© Monika z piekarnika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci